Vzdělávací programy

Programová nabídka DVPP

Zde si můžete stáhnout aktuální Programovou nabídku na 2. pololetí školního roku 2023/24.

Astronomie – vzdálený vesmír (Hvězdárna Rokycany)

Odpolední seminář bude zaměřen na rozšíření a doplnění výuky na základních a středních školách z oboru astronomie. Tentokrát se posuneme za hranice Sluneční soustavy do oblasti nazývané jako vzdálený vesmír. Pokud má řada lidí zastaralé nebo zkreslené představy o Sluneční soustavě, o to více to platí pro oblasti hlubokého vesmíru. Je to i tím, že procesy ve vzdáleném vesmíru nejsou zcela jednoduché na pochopení a proto bude vhodné si tímto seminářem rozšířit znalosti.

V semináři se zaměříme do několika oblastí:
1) Objekty vzdáleného vesmíru – a) Jak poznat hvězdu – jaké má hvězda základní vlastnosti, b) jak hvězdy vznikají, žijí a zanikají, c) hvězdné soustavy (vícenásobné hvězdné systémy, hvězdokupy, galaxie), d) mlhovinové objekty, e) exotické vesmírné objekty.
2) Kam dohlédneme ve vesmíru – a) vesmírné a pozemské vzdálenosti, b) jakým způsobem měříme vzdálenosti ve vesmíru, c) kam až ve vesmíru dohlédneme a na čem to záleží, d) kde se nachází Slunce v Galaxii.
3) Zajímavosti z hlubokého vesmíru – a) Ukázky různých objektů hlubokého vesmíru, b) explozivní chování některých hvězd, c) srážky galaxií, d) exotické vesmírné objekty.
4) Exkurze po hvězdárně v Rokycanech – a) ukázky pozorovatelny a dalekohledů s odborným výkladem, b) odborný program hvězdárny v Rokycanech.

 

Informace o akci

Cena
900 Kč
Stav
Volno