Milí příznivci KCV, kariérového poradenství a vzdělávání, ale i všichni ostatní, kteří čtete náš čtvrtletní newsletter zcela poprvé, chceme se s Vámi podělit nejen o to, co se děje u nás v KCV a naši nabídku, ale také o dobrou praxi v kariérovém poradenství ve školách, takže tímto začínáme sérii rozhovorů, jejichž protagonistou můžete být příště i Vy.
Hned v úvodu najdete souhrn plánovaných akcí na tento podzim, protože jich bude opravdu hodně, takže máte z čeho vybírat. Budeme se těšit na setkání s Vámi.
Tým kariérového poradenství KCV
Podzimní akce:
- 30. 9. 2024 – Setkání k portfoliím, 13:00, KCV, Tylova 33, Plzeň
- 2. 10. 2024 – webinář Euroguidance Jak rozvíjet dovednost plánovat, řídit svou vzdělávací, profesní a životní cestu
- 9. 10. 2024 – online inspirativní setkání pro Školy připravené podpořit…
- 11. – 12. 10. 2024 – Festival středních škol Posviť si na budoucnost, DEPO2015, Plzeň
- 15. 10. 2024 – Veletrh perspektivy řemesel, Kulturní dům Stod
- 16. 10. 2024 – Kabinet školního psychologa, 15:30, KCV, Tylova 33, Plzeň
- 22. 10. 2024 – veletrh Od vzdělání k zaměstnání v Domažlicích, Městské kulturní středisko
- 23. 10. 2024 – Webinář Euroguidance: Práce se žákovskými portfolii při kariérovém rozvoji
- 24. 10. 2024 – kurz (Ne)stereotypní volba povolání, 9:00, KCV, Tylova 33, Plzeň
- 13. 11. 2024 – Kariérový inspiromat, 14:00, KCV, Tylova 33, Plzeň
- 20. 11. 2024 – konference Dobrá praxe, KCV, sady 5. května 42, Plzeň
- 20. 11. 2024 – Konference Euroguidance a Národní cena kariérového poradenství, Praha
- 28. 11. 2024 – online kurz Změny na trhu práce, Teams KCV
Nové workshopy pro studující SŠ a nové kurzy pro kariérové poradce
Tento školní rok jdeme do škol se zcela novým zážitkovým workshopem pro žáky a žákyně středních škol. Workshop prohlubuje uvědomování si vlastních silných stránek, vlastností a dovedností, které účastníci mohou uplatnit v široké škále profesí. Klade si také za cíl naučit mladé lidi reflektovat nejrůznější zážitky a aktivity směrem k vlastním kompetencím, případně do portfolia. Součástí workshopu je i zjišťování, jak na tom jsou teenageři s genderovými stereotypy, které se týkají oborů a povolání. Pokud byste chtěli tento workshop s Vašimi žáky a žákyněmi vyzkoušet, zde je kontakt: Bára Kreislová, kreislova@kcv.cz, 731 410 126.
Další novinkou jsou dva krátké kurzy pro kariérové/výchovné poradkyně a poradce, ale i pro jakéhokoli jiného zainteresovaného pedagoga. První kurz je zaměřený na téma (Ne)stereotypní volby povolání, seznamuje účastníky s tématem genderových stereotypů v kariérovém vzdělávání, co to vlastně je, kde všude na ně mohou narazit a jak proti nim bojovat. Kurz plánujeme na 24. října od 9:00 v Tylově 33. Přihlášení zde: https://forms.office.com/e/Me9ZHPdRVU
Druhý kurz se věnuje zejména změnám na trhu práce, jak se vyvíjí různé obory a povolání a co by učitelé měli o budoucnosti profesí vědět, aby to bylo jejich studentkám a studentům k užitku. Tento kurz proběhne v online podobě 28. listopadu od 14:00. Oba kurzy jsou zdarma a zopakujeme je ještě ve druhém pololetí s tím, že první téma bude online a druhé prezenčně. Máte-li o toto vzdělávání zájem, ozvěte se Hance Maříkové, marikova@kcv.cz, 777 015 278.
Tyto aktivity jsou součástí našeho projektu “Posviť si na budoucnost bez předsudků” spolufinancovaného Evropskou unií.
E-learningový kurz pro rodiče
V období, kdy se Vaši žáci a žákyně rozhodují o tom, jakou střední školu si vybrat, jakému oboru se věnovat nebo do jaké profese se vrhnout, mají na jejich rozhodování podle výzkumů největší vliv jejich rodiče. Ti ale často tápou a sami nevědí, co by svým dětem měli doporučit, jak by měli postupovat, nebo mají zúžené vidění a prosazují svůj názor proti vůli dítěte.
Sestavili jsme vzdělávací, ale i interaktivní e-learningový kurz zejména pro rodiče dětí v 8. a 9. třídě ZŠ, ale i pro rodiče středoškoláků nebo v nižších ročnících ZŠ, zkrátka pro všechny, kteří potřebují podpořit a získat rozhled v oblasti kariérového směřování svých potomků.
Můžete-li a chcete-li, pošlete rodičům následující odkaz na náš kurz, který bude mít, jak doufáme, ve výsledku pozitivní dopad i na Vaše žáky a žákyně. Děkujeme.
Odkaz: posvitsinabudoucnost.cz/e-learning.
Kurz je zdarma díky projektu “Posviť si na budoucnost bez předsudků” spolufinancovanému Evropskou unií.
Festival středních škol Posviť si na budoucnost 2024 a jeho regionální sourozenci
Plzeňská akce Posviť si na budoucnost se jako vždy chystá na podzim do areálu DEPO2015, a sice v pátek 11. října od 9:00 do 15:00 a v sobotu 12. října od 9:00 do 12:00 hodin. DEPO prochází rekonstrukcí, takže nás čekají maličko horší podmínky, ale věříme v hladký průběh akce. Napomáhá tomu také registrace celých tříd na konkrétní čas během pátečního dne konání festivalu, která byla spuštěna 11. září. Všechny informace včetně mapky festivalu, festivalové karty a metodiky najdete na stránkách posvitsinabudoucnost.cz. Věříme, že už nemusíme připomínat, že s využitím festivalové karty před a po festivalu se zvýší efekt jeho návštěvy.
Důležitá zpráva je tu pro školy z okolí Domažlic a Stoda – zapojili jsme se ve spolupráci s Okresní komorou Domažlice a Úřadem práce v Domažlicích do regionálních veletrhů středních škol:
- 15. 10. 2024 – Veletrh perspektivy řemesel 2024 ve Stodě (od 9:00 do 15:00 hodin, Kulturní dům Stod, Nádražní 477, Stod)
- 22. 10. 2024 – Od vzdělání k zaměstnání v Domažlicích (od 9:00 do 15:00, Městské kulturní středisko Domažlice)
Naše zapojení pod značkou „Posviť si na budoucnost“ tento rok spočívá v rozšíření poradenské zóny – i zde budou k dispozici kvalifikovaní kariéroví poradci z KCV, ÚP a ze škol v regionu. Budeme také klást důraz na využití festivalové karty při přípravě na akce a jejich reflexi ve školách.
Dobrá praxe kariérového poradenství
Rádi bychom Vám přiblížili dobrou praxi ve školách v Plzeňském kraji, takže budeme přinášet rozhovory s inspirativními kolegy. Zde je první.
Rozhovor s Lenkou Benešovou – kariérovou poradkyní na GaSOŠ Rokycany
Ahoj Lenko, zajímalo by nás, jak přistupujete ke kariérovému poradenství u Vás ve škole? Máte nějakou koncepci nebo plán?
Na GaSOŠ přistupujeme ke kariérovému poradenství koncepčně na základě programu KP s konkrétními tématy pro jednotlivé ročníky (ke stažení na webu školy). Na realizaci aktivit se podílí členové školního poradenského pracoviště spolu s třídními učiteli. Aktuálně máme v týmu ŠPP tři kariérové poradce, dva školní metodiky prevence, dvě výchovné poradkyně a školní psycholožku.
A co je obsahem Tvojí práce, jak je Tvoje pozice ve škole nastavená?
Moje působení spočívá především v poskytování konzultací studujícím po celou dobu studia a podpoře jejich dalšího kariérního směřování. Na škole působím i jako koordinátorka podpory nadání a spolupráce školy a firem. Jsme jednou z pilotních škol projektu Smart Akcelerátor PK III GoHigher. O možnostech zapojení do široké nabídky exkurzí, stáží, odborných kempů, projektových dnů a dalších aktivit informuji žáky a žákyně pro získávání zkušeností a rozvoj kompetencí i mimo školu. Umožňujeme realizaci jednodenních stáží = stínování a konzultace s odborníky v oboru, kterému se chtějí v budoucnu věnovat. Spolupracuji s ostatními pedagogy nejen v rámci metodických materiálů využívaných v předmětu Osobnostně sociální rozvoj (OSR). Podařilo se nám do výuky zajistit odborníky z projektu Den pro školu se zaměřením na dovednosti potřebné na budoucím trhu práce. Rozvíjím vztahy s partnery v oblasti praxí pro studenty oboru informační technologie a věnuji se dalším činnostem včetně koordinace ŠPP.
Jak ses ke kariérovému poradenství vlastně dostala a co Tě na Tvé práci nejvíc baví?
Baví mě být průvodkyní na cestě seberozvoje. Těší mě, jak naši studující díky sebepoznávání, sebereflexi i vlastním zkušenostem objevují svou kariérní cestu, profesní zaměření a další vzdělávací směr přinášející rozvoj potenciálu i životní spokojenost. Kariérovému poradenství jsem se věnovala už na Karlově Univerzitě v UK pointu v Praze. Zkoušku profesní kvalifikace Kariérové poradkyně dle NSK jsem složila během působení v Krajském centru vzdělávání, kde jsem načerpala množství inspirace a metodických zdrojů, které ve škole aktivně využíváme. Osobně vnímám důležitost toho, čemu se člověk pracovně většinu dne věnuje; jak moc jsou činnosti spojené s nadšením, výzvami a příležitostmi k seberozvoji. Přináší mi radost, když vidím, jak se studenti rozvíjí, ujasňují si své profesní vize a vědomým sebeřízením naplňují své kariérní cíle.
Ještě nám prozraď, jak ve škole pracujete s portfolii?
Portfolia tvoří všichni žáci a žákyně v předmětu OSR, kam si pravidelně vkládají důkazy svých kompetencí získaných nejen ve vzdělávacím procesu, ale i v rámci dobrovolnictví nebo mimoškolních aktivit včetně sebereflexe. Portfolio vnímáme jako nástroj sebepoznávání, seberozvoje a zdroj pro vlastní sebeprezentaci.
Díky za rozhovor a ať se Ti daří!
KARIÉROVÝ INSPIROMAT v listopadu 2024
Další příležitost k osobnímu setkání kariérových poradkyň a poradců se blíží. Ve středu 13. 11. 2024 ve 14:00 v KCV, v Tylově ulici 33. Připravili jsme pro Vás „ožehavé“ téma – Zda a jak pracovat s testy v kariérovém poradenství?
Ať už Vás tahle otázka trápí a znejišťuje nebo na ni máte jasnou odpověď a svou praxí ověřenou zkušenost, těšíme se na Vás a Vaše názory. My máme „v rukávu“ člověka přímo ze zákulisí testové aplikace Salmondo, který představí aktuální stav aplikace a možnosti jejího využití pro žáky ZŠ i SŠ v kariérovém poradenství. Zároveň Vám zprostředkujeme názor brněnského psychologa, který se věnuje psychometrii a řekne nám svůj postoj k limitům testování. A jako další bonus pro ty, co vydrží do konce 😉 představíme smlouvu, kterou můžete využít při realizaci stínování odborníků pro Vaše žáky (což jsme slíbili před prázdninami).
Takže, napište si do diářů 13. 11. ve 14 hodin, a jako vždy připomínáme, že se těšíme na všechny úplně nové i staronové tváře, které zajímá kariérové poradenství a kteří se chtějí seznámit nebo potkat s kolegy z dalších škol ve stejné roli, užít si osobní setkání i neformální atmosféru. Věříme, že společně více prozkoumáme a nalezneme opěrné body v moři testů a testování a Vy kriticky zhodnotíte jejich přínos a využití tak, aby Vám i dětem byly výstupy užitečné pro přemýšlení o budoucí kariéře a budoucím vzdělávání. Info a přihlašování: Kamila Koblerová, koblerova@kcv.cz, 733 127 700.
Rozběhl se druhý rok projektu StartKa
Ani se nám nechce věřit, že od minulého newsletteru, kde jsme bilancovali první rok projektu Start kariéry v Plzeňském kraji (StartKa), uběhlo celé léto a my jsme se rozběhli do dalšího školního roku. A nutno dodat, že start našeho běhu byl celkem ostrý. Během prvního týdne v září jsme absolvovali 3 úvodní workshopy s budoucími kadeřnicemi a kadeřníkem na SOU ve Stodě a budoucími manipulanty – operátory skladu z plzeňské SŠ INFIS. Ti s námi prošli také první ze série tří workshopů zaměřených na kompetence pro kariéru,
konkrétně mapování silných stránek ve vztahu k dynamice světa práce. A celý tým poradců se shoduje, že vstup do druhého roku se vydařil.
Máme velkou radost, že minule zmíněné začlenění individuálních konzultací hned do úvodních workshopů, se ukázalo být dobrým rozhodnutím. Žáci mají mnoho zájmů, otázek a témat, s nimiž jim rádi pomůžeme a zároveň utužíme vazby ve skupině, s níž budeme pracovat v průběhu školního roku.
Perspektivy druhého běhu se tedy rýsují velmi dobře, ale nesmíme zapomenout také na epilog toho předchozího, jímž byly delší stáže na vybraných pracovištích během léta. Například stáž absolventky oboru cukrář v šumavském hotelu proběhla ke spokojenosti obou stran a stážistka úspěšně pokračuje v rozšiřování kvalifikace navzdory náročnějším podmínkám v osobním životě. Právě toto jsou důvody, proč nám StartKa dává takový smysl a stále se snažíme vytěžit z projektu, který se přehoupl do své druhé poloviny, maximum možného.
Konference Dobrá praxe 2024
Avizujeme další ročník konference Dobrá praxe, kterou pořádáme ve spolupráci se ZČU v Plzni. V návaznosti na výstup z loňského ročníku, nese letošní konference podtitul „Škola jako místo pro rozvoj“.
Má být škola místem pro rozvoj každého člověka – žáka, studenta, pedagoga? Jak může škola rozvíjet lidi, aby byli schopni vést plnohodnotný život a byli uplatnitelní ve stále se proměňující společnosti? Jaké jsou potřeby a očekávání současných generací? A jak s tím vším souvisí portfolia a digitální nástroje?
Na tyto a mnohé další otázky budeme hledat odpovědi na konferenci Dobrá praxe, která proběhne v prostorách KCV (sady 5. května 42, Plzeň) dne 20. 11. 2024. Další info a registrační formulář najdete již brzy zde na webu v Aktualitách i v Akcích nebo kontaktujte Michaelu Svobodovou, svobodova@kcv.cz, 778 728 251.