Mapa podpory a spolupráce

Mapa s přehledem škol a dalších institucí, které s námi buď spolupracují nebo poskytují související služby, včetně základních informací o nich. 

Mapa podpory a spolupráce

Mapa s přehledem firem a podpůrných institucí Plzeňského kraje, které s námi spolupracují, včetně základních informací o nich. 

Gymnazista roku 2025

Plzeňský kraj vyhlašuje soutěž pro žáky a žákyně gymnázií Plzeňského kraje. 
 
Popis soutěže 

Termín: 20. 3. 2025 od 9:00 hodin 

Místo: Soutěž proběhne v sále Zastupitelstva Plzeňského kraje na Krajském úřadu Plzeňského kraje.

Účastníci: Zúčastnit se mohou dva žáci/žákyně každého gymnázia na území Plzeňského kraje. Účastnit se mohou žáci/žákyně všech ročníků čtyřletého gymnázia a vyššího stupně víceletého gymnázia. 

Přihlašování: do 7. 3. 2025 

Přihlášky posílejte na e-mail: jandova@kcv.cz

  • V přihlášce uveďte jméno a příjmení žáka, třídu, název školy.
  • K e-mailu přiložte portfolio účastníka ve formátu PDF. 

Termín informačního webináře pro žáky: 27. 1. 2025 od 13:00

  • Odkaz na online schůzku je: Připojit se můžete odkudkoliv přes počítač, tablet, mobilní telefon apod. na tomto ODKAZU.
Forma soutěže a hodnocení: 

Soutěž má 3 části, ve kterých účastníci sbírají body. Žák s nejvyšším počtem bodů vyhrává. Maximální možný počet z části 1 a 2 je 150 bodů (120 bodů za vědomostní test + 30 bodů za kompetenční portfolio). 

1) Kompetenční portfolio

  • Soutěžící mohou získat až 30 bodů za zpracování vlastního kompetenčního portfolia, kterým prokáží své kompetence a schopnost jejich reflexe. Více o portfoliích najdete níže v sekci “Kompetenční portfolio”. 
  • Portfolio zasílají soutěžící společně s přihláškou.

2) Vědomostní test 

  • Vědomostní test vyplňují žáci na vlastních noteboocích nebo tabletech prostřednictvím elektronického formuláře. (Žák si přinese vlastní zařízení, případně může požádat v přihlášce pořadatele o poskytnutí notebooku nebo tabletu na dobu soutěže.) Odkaz na formulář dostanou účastníci na místě soutěže.
  • Vědomostní test se skládá ze 120 otázek. Uzavřené testové otázky budou zaměřeny na oblast přírodních a společenských věd, všeobecný přehled a anglický jazyk. Za každou otázku je možné získat bod. Každá otázka má jednu správnou odpověď. 

3) Finálové kolo 

  • Tři žáci s nejvyššími počty bodů postupují do finálového kola, které je veřejné. Ve finálovém kole mohou postupně, dle vlastního výběru, vybírat otázky v jedenácti oblastech v hodnotě 1, 3 a 5 bodů a odpovídají nahlas na vyzvání moderátora. Otázky se vybírají postupně v cyklech od žáka s nejvyšším počtem bodů po žáka s nejnižším počtem bodů. 
  • Pokud žák otázku odpoví nesprávně, zůstává na stejném bodovém výsledku a žádné body se neodečítají. 
  • Při rovnosti bodů přijde na řadu rozstřelová otázka, která určí výsledné umístění. 
  • Nejlepší řešitelé získají hodnotné ceny. 
 Harmonogram soutěže: 

    8:30 – prezentace účastníků, úvodní pokyny a informace
    9:00 – 11:00 – vědomostní test
  11:00 – 12:00 – vyhodnocení vědomostního testu, pauza na oběd
  12:00 – 12:30 – vyhlášení pořadí, prezentace správných odpovědí
  12:30 – 13:00 – rozstřelový kvíz pro nejlepší 3 studenty 

 
Popis a návod na portfolia 

Kompetenční portfolio 

V rámci cílů MŠMT v oblasti Strategie 2030+, jsme v letošním roce opět doplnili vědomostní soutěž o reflexi klíčových kompetencí žáků v podobě kompetenčního portfolia. Záměrem zařazení portfolií je upozornění na strategické směřování MŠMT v oblasti kompetenčního vyučování a podpora mapování klíčových kompetencí žáků, jejichž osvojení je dle RVP pro gymnázia vzdělávacím cílem. 

Jedná se o následujících šest klíčových kompetencí: (viz. také PDF “Kompetence” níže) 

  • Kompetence k učení 
  • Kompetence k řešení problémů 
  • Kompetence komunikativní 
  • Kompetence sociální a personální 
  • Kompetence občanská 
  • Kompetence k podnikavosti 

Posuzováno bude zejména provázání klíčových kompetencí s důkazy o jejich naplňování ve školních nebo mimoškolních aktivitách. Pro zjednodušení a srozumitelnost je hodnoceno, zda žák dokáže v portfoliu prezentovat důkazy u uvedených klíčových  kompetencí a to tak, že jimi dokládá využívání a propojení všech složek kompetence, tedy znalostí, dovedností a postojů).

Za portfolio je možné získat až 30 bodů. Za doložení každé kompetence lze získat max. 5 bodů:

  • 0 bodů – kompetence není v portfoliu uvedena, pojmenována, popř. popis kompetence neodpovídá zadání
  • 1 bod – žák dokáže danou kompetenci pojmenovat a popsat vlastními slovy, jak ji využívá
  • 1 bod – žák doloží relevantní důkaz dané kompetence ze svého školního nebo mimoškolního života
  • 1 bod – žák v dané kompetenci dokáže pojmenovat její znalostní složku (= konkrétní znalost uplatněnou v rámci uvedeného důkazu)
  • 1 bod – žák v dané kompetenci dokáže pojmenovat její dovednostní složku (= konkrétní dovednost uplatněnou v rámci uvedeného důkazu)
  • 1 bod – žák v dané kompetenci dokáže pojmenovat postojovou složku (= osobní postoj k tématu, kterým je kompetence dokazovaná)

Příklad formulací, jak je možné kompetenci ve všech bodech v portfoliu prokázat:

  • Kompetence k podnikavosti:

    Jsem součástí týmu, který organizuje maturitní ples. Zajistil/a jsem pronájem sálu, moderátora akce a společně jsme zajistili tombolu (pojmenování kompetence na konkrétním příkladu = 1 bod). Znám náležitosti obchodních vztahů a na ně navázané formální povinnosti a způsob úhrady (pojmenování znalostní složky kompetence = 1 bod). Umím komunikovat naše potřeby druhé straně a vyjednat dohodu (pojmenování dovednostní složky kompetence = 1 bod). Mám velkou chuť zajistit naší třídě jedinečný zážitek a dokážu pro to nadchnout partnery (pojmenování postojové složky kompetence = 1 bod) + přiložená fotka z maturitního plesu nebo jeho příprav (přiložený důkaz kompetence = 1 bod).

Každý žák získá individuálně zpětnou vazbu ke svému portfoliu zpracovanou kariérovým poradcem KCV, včetně tipů, jak je možné portfolio v budoucnu dále využít. 

Portfolio bude zpracované v elektronické podobě ve formátu PDF, maximálně v rozsahu 2 A4. Grafické zpracování je libovolné, je možné vložit také ilustrativní obrázky, fotografie, videa nebo odkazy na ně. Portfolia v elektronické podobě PDF (maximální velikost souboru 10MB) prosím, posílejte na uvedený email (jandova@kcv.cz). 

Potřebujete-li poradit, jak portfolio sestavit, kontaktujte zaměstnance KCV: Hanu Maříkovou (marikova@kcv.cz) nebo Jana Brabce (brabec@kcv.cz).

 

Kompetence