Volba školy

Domluvte si konzultaci s kariérovým poradcem

Vyberte si způsob, který vám vyhovuje – chat, e-mail, online nebo osobní setkání. Zvolte si poradce, datum a čas podle svých možností.

Mapa podpory a spolupráce

Mapa s přehledem škol a dalších institucí, které s námi buď spolupracují nebo poskytují související služby, včetně základních informací o nich. 

Mapa podpory a spolupráce

Mapa s přehledem firem a podpůrných institucí Plzeňského kraje, které s námi spolupracují, včetně základních informací o nich. 

Jak na to?

Jak na to?

Volba školy a oboru je spjatá s rozhodováním.

A správnému rozhodnutí předchází řada kroků, které ti mohou volbu usnadnit a pomoci k tomu, aby byla vědomá a vycházela z tvých potřeb a možností.

CO nebo KDO ti může pomoct v rozhodování:

OSOBY

I přes řadu získaných rad, informací a inspirací jsi nesilnějším zdrojem pro rozhodování ty sám/sama a informace, které si v sobě neseš.

 • Testy – osobnostní testy napomáhající volbě povolání mohou být užitečné, ale ber je jenom jako na jeden z mnoha článků skládanky. Zároveň ber v potaz, že tvé odpovědi se můžou proměňovat v čase s ohledem na tvé aktuální rozpoložení, podmínky, ve kterých test děláš, fázi života i hodnoty, ve které věříš. Můžeš zkusit:
 1. Osobnostní test spojený s doporučením profese, na kterou se hodíš: www.emiero.cz
 2. Teorie volby povolání na základě typu osobnosti – Hollandův test neboli RIASEC: test-osobnosti.riasec.cz
 3. Orientační Profitest na infoabsolvent.cz: www.infoabsolvent.cz/Profitest
 4. Test typologie osobnosti 16 personalities: www.16personalities.com
 • Zamyšlení se sám/sama nad sebou. Co mě baví? Co mi jde? Co chci? Čemu věřím?
 • Pracovní listy a aplikace – mohou tě provést procesem sebepoznávání, který nikdy nekončí:
 1. Sebepoznání – pracovní listy: Sebepoznani.pdf (kcv.cz/kp)
 2. Sebepoznání – pracovní listy: Sebepoznani_pracovní listy k projektu Vysočina.pdf (EKS)
 3. Sebepoznání – pracovní listy: Sebepoznání.pdf (vzdelavanivsem.cz)
 4. Aplikace Moje kariéra – Sebepoznání – Kariérní poradenství (zcu.cz)
 • Rodina, přátelé – prober své úvahy s někým, koho znáš a komu důvěřuješ. Náhled blízkého člověka ti může poskytnout dobrou zpětnou vazbu a přinést podněty k přemýšlení. Zároveň se ptej lidí kolem, co dělají, jak se k tomu dostali a co jim pomohlo v rozhodování.

Zkontaktuj žáky/studenty (příp. absolventy) oboru, o který máš zájem. K nim se dostaneš velmi často např. skrze skupiny na sociálních sítích nebo na Dnech otevřených dveří dané střední školy. Rozhodně hledej na webu školy.

Inspiruj se životem nejenom lidí kolem sebe, ale hledej inspiraci v zajímavých lidských příbězích filmových nebo knižních postav, osobností z oboru, který tě zajímá. Pomoct ti můžou:

 • Rozhovory s odvážnými lidmi na platformě Leapmakers, kteří se k úspěchu a náplni života dostali různými cestami: leapmakers.cz/rozhovory
 • Projekt 30 pod 30 od magazínu Forbes, což je každoroční žebříček 30 mimořádných žen a mužů, kteří ještě nepřekročili třicítku, ale už to ve svém oboru dotáhli daleko a vysoko: forbes.cz/30p30-2023

INFORMACE

Dej si dohromady kritéria, které bys rád/a, aby tvá škola splňovala (vzdálenost, doba dojíždění, způsob bydlení, finanční dostupnost, podmínky pro přijetí, nároky na studenty, způsob výuky a hodnocení, prestiž školy, kvalita pedagogů, uplatnitelnost absolventů na trhu práce, …)

 

Informace o jednotlivých středních školách můžeš začít vyhledávat na webech daných škol i následujících stránkách: Přehledy škol a oborů 

Kariérový nebo výchovný poradce u vás ve škole bude také mít u sebe tištěnou brožuru s přehledem škol – buď Atlas školství nebo Čím budu, které si určitě můžeš půjčit a prohlédnout.

AKCE

Dny otevřených dveří jsou skvělou příležitostí, jak se seznámit se školním prostředím, učiteli a podmínkami studia. Připrav si otázky a ptej se na všechno, co tě zajímá. Termíny dnů otevřených dveří najdeš na webovkách škol nebo v podrobných informacích o SŠ na Infoabsloventovi.

Těmto akcím je tu věnovaná celá stránka: Veletrhy a festivaly škol.

Pomáháme vám
najít cestu

FAQ

Odpovědi na nejčastěji kladené dotazy

V čem jsem dobrý/á? Jak mám změnit práci? Jak uspět u pracovního pohovoru? Jakou rekvalifikaci si mám vybrat? Co bych mohl/a vlastně dělat? Mohl/a bych si udělat nějaký další kurz a jaký? Jak začít podnikat?

PŘÍBĚHY

Přečtěte si příběhy našich klientů

Nejste v tom sami, možná řešíte obdobnou situaci, jako někteří z našich klientů. 

Přečtěte si pro inspiraci jejich příběhy a staňte se hrdinou vlastního příběhu…

AKCE A KONFERENCE

Co se bude dít a kde se můžeme potkat

Upozorňujeme a zveme Vás na zajímavé akce související s kariérovým poradenstvím a vzdělávání nejen v Plzeňském regionu.