Vyberte si způsob, který vám vyhovuje – chat, e-mail, online nebo osobní setkání. Zvolte si poradce, datum a čas podle svých možností.
Vyberte si způsob, který vám vyhovuje – chat, e-mail, online nebo osobní setkání. Zvolte si poradce, datum a čas podle svých možností.
Mapa s přehledem škol a dalších institucí, které s námi buď spolupracují nebo poskytují související služby, včetně základních informací o nich.
Mapa s přehledem firem a podpůrných institucí Plzeňského kraje, které s námi spolupracují, včetně základních informací o nich.
Být zaměstnancem není nic pro Vás? Máte nápad, podnikatelský záměr nebo jenom chuť něco změnit? Jen do toho, trocha byrokracie by Vás neměla odradit.
Pokud stále váháte, jestli se pustit do podnikání, přečtěte si nebo si poslechněte příběhy těch, kterým se to povedlo. Dodají Vám odvahu, ukážou Vám možné překážky a způsoby, jak je překonat..
Jasně, že to chce nápad… Ale v první řadě byste si měli být jisti tím, jaké silné stránky a dovednosti máte, protože nejlépe Vám půjde to, co děláte rádi, co milujete a v čem jste dobří, nebo se v tom chcete dlouhodobě rozvíjet. Udělejte si seznam svých silných stránek, leccos to ujasní. Můžete něco z toho, v čem jste dobří, prodat? Děláte něco lépe nebo jinak než ostatní?
Základem úspěchu v podnikání údajně je nabídnout zákazníkům přesně to, co potřebují a za co jsou ochotni zaplatit. Na trhu jsou stále trhlinky. Možná ve Vašem okolí chybí služba nebo produkt, který už jinde existuje, třeba i v zahraničí.
Doporučuje se nejdřív prozkoumat konkurenci. Takový průzkum trhu Vás nemusí stát tisíce. Rozhlédněte se po okolí, nebo na internetu, zeptejte se známých a rodiny.
Další užitečné tipy, jak postupovat:
A průvodci podnikáním:
Můžete na to jít důkladně – mít zpracovaný podnikatelský záměr (např. Obsah (vzor) podnikatelského záměru – iPodnikatel.cz), marketingový plán (např. Marketingový plán: Proč a co obsahuje (vzor/šablona) – Marketing Mind), finanční rozvahu, nebo si vzít tisícovku, občanku a jít vyplnit registrační formulář na Živnostenský úřad (nebo lze i online).
Před tím je dobré vědět něco o druzích živností. Jsou ohlašovací a koncesované. Mezi ohlašovací pak patří řemeslné, vázané nebo volné: Druhy živností na BusinessInfo.cz nebo Druhy živností na Podnikatel.cz
Jak si založit živnost podle jednotlivých druhů živnosti radí tento šikovný průvodce od ČSOB: Jak si založit živnost | Průvodce podnikáním.
Pak taky budete muset začít kamarádit s Finančním úřadem kvůli daním a s Českou správou sociálního zabezpečení a Zdravotní pojišťovnou kvůli sociálnímu a zdravotnímu pojištění. I to se dá zvládnout.
S financováním nebo s rekvalifikací Vám může pomoci Úřad práce. Více na: Zvažujete podnikání – samostatnou výdělečnou činnost (SVČ)? – ÚP
(Nejen) finanční podporu můžete najít třeba v podnikatelských inkubátorech, vědeckotechnických parcích nebo inovačních centrech. Tyto instituce někdy poskytují finanční prostředky na rychlejší rozvoj dobrého podnikatelského nápadu, ale hlavně za zvýhodněné ceny Vám poskytnou zázemí pro podnikání, podporu v oblasti poradenství, marketingu, účetnictví, daní apod. V Plzni to je BIC: Podnikatelské a inovační centrum Plzeň.
Další možností financování je crowdfunding neboli davové financování. Mezi české zprostředkovatele davového financování patří například služby HitHit nebo Startovač.
Začínajícím podnikatelům je určen také program INOSTART, který provozuje Ministerstvo průmyslu a obchodu ve spolupráci s bankovní skupinou Erste Corporate Banking a Českomoravskou záruční a rozvojovou bankou.
A ještě je tady TAČR, tedy dotace od Technologické agentury České republiky, které se zaměřují na vývoj, výzkum a inovace. Mohou o ně žádat všechny firmy, které se věnují výzkumu a vývoji v oblasti životního prostředí, energetiky, dopravy, společenských věd a informačních technologií.
Vyberte si způsob, který vám vyhovuje – chat, e-mail, online nebo osobní setkání. Zvolte si poradce, datum a čas podle svých možností.
V čem jsem dobrý/á? Jak mám najít práci? Jak uspět u pracovního pohovoru? Jakou školu si mám vybrat? Co bych mohl/a vlastně dělat? Mohl/a bych si udělat nějaký kurz a jaký? Jak začít podnikat?
Nejste v tom sami, možná řešíte obdobnou situaci, jako někteří z našich klientů.
Přečtěte si pro inspiraci jejich příběhy a staňte se hrdinou vlastního příběhu…